Vánoční zvyky a tradice: pouštění lodiček

magazinzeny.cz

Vánoce jsou časem klidu a lásky. Pro mnohé je to období zázraků, kdy je vše možné. Není divu, že je s tímto obdobím spjato tolik různých zvyků a tradic. Pojďme se podívat na ty nejběžnější a zařaďme je do letošních vánočních svátků!

I skořápkové lodičky patří do klasického koloritu Vánoc. Lodičky se pouští po vodě a dle jejich pohybu se určuje, co přinese další rok. Spolu s litím olova je to jeden z nejoblíbenějších tradičních způsobů vánočního věštění budoucnosti.

Je důležité, aby si každý vyrobil vlastní lodičku. Rozpůlí se vlašský ořech a do prázdné půlskořápky se připevní několika kapky vosku malá svíčka. Svíčka se zapálí a lodička se vypustí do větší nádoby s vodou. Plavba lodičky naznačuje osud toho, kdo lodičku vypustil.

Když se lodička drží u břehu, vše zůstane v novém roce při starém a zásadnější změny nelze očekávat. Lodička, která se vydá na volnou plavbu, přináší změny. Potopení lodičky mluví za vše samo o sobě. Pokud se lodička spojí s lodičkou druhou, dojde k důležitým spojenectvím a novým vztahům. Pokud lodička dopluje k druhému břehu, značí úspěchy a dosažení cílové roviny.